Çalışma Metni No :12

Başlık: İnternet, Demokrasi ve Türkiye pdf

Özet: “İnternet” deyimi, “international”(uluslararası) ve “network” (ağ yapısı) sözcüklerinin kısaltılarak birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Kelimenin açılımından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi İnternet, “birbirleriyle bağlantılı bilgisayarların uluslararası bir ağıdır”.
Bu deyim ilk olarak 1985 yılında kullanılmaya başlanmış olup bu tür bir iletişim ağının oluşturulması 1960’larda Amerikan Savunma Bakanlığının isteği üzerine olası felaket senaryolarının (doğal afet, nükleer saldırı) ardından dahi işlevselliğini koruyabilecek bir iletişim sistemi yaratmak amacı ile ARPANET(Advanced Research Projects Agency Network) adı altında başlatılan askeri bir projeye dayanmaktadır. 70’li yılların başında Amerikan üniversitelerinde bu projeden yararlanma imkânı verilmesinin ardından e-posta (SMTP: Simple Mail Transfer Protocol) ve NNTP(Network News Transfer Protocol ) uygulamaları yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bunları FTP(File Transfer Protocol) ve HTTP(Hyper Text Transfer Protocol ) izlemiştir.

Yazar: Berna Ergün

Yıl: 2009

Yer: Ankara


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ihmpolit/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Back to Top