birtan

Birtan Altınbaş Kitaplığı Açılıyor

birtanAnkara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi 1991 yılında işkence sonucunda hayatını yitiren üniversite öğrencisi Birtan Altınbaş anısına bir toplantı düzenliyor.
Birtan Altınbaş Hacettepe Üniversitesi öğrencisiyken 10 Ocak 1991’de Ankara’da “yasadışı örgüt üyesi olduğu” gerekçesiyle gözaltına alınmış ve 16 Ocak 1991 tarihinde gözaltında maruz bırakıldığı işkencelerin sonucunda Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yaşamını yitirmişti. Birtan Altınbaş davası uzun yıllar sonra 2007 yılında sonuçlanmış ve sanık 4 polis memuru 8 yıl 10’ar ay hapis cezasına mahkûm edilmişti.
Davanın avukatlığını yapmış olan Oya Aydın, hukuk davasından aldığı vekalet ücretini Birtan Altıbaş’ın anısının akademide ve işkenceye karşı mücadele eden sivil toplum nezdinde yaşatılması için İnsan Hakları Merkezi’ne bağışlamıştır. İnsan Hakları Merkezi bağışlanan bu parayla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kütüphanesi’nde Birtan Altınbaş Kitaplığı oluşturdu. İşkenceyi konu edinen kitaplardan oluşan kitaplığın açılışı, 5 Mart 2012 tarihinde Birtan Altınbaş’ın anılacağı bir toplantıyla gerçekleştirilecektir.

Konuya duyarlı herkes davetlidir.

Tarih: 05.03.2012
Saat: 15.00
Yer: A.Ü.S.B.F. Konferans Salonu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ihmpolit/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Back to Top